Vezetett mozgásterápia életmód betegségekben
A rendszeres fizikai aktivitás jelentősége és előnyös hatásai vitathatatlanok az életmód betegségek kapcsán. Vezetett foglalkozás során a mozgásterapeuta szakember figyelembe veszi többek között a páciens jelen állapotát, betegségeit, céljait, melyek ismerete mind szükséges a hatékony és biztonságos mozgásterápia megvalósulásához. A szakirodalom és a tapasztalat is azt mutatja, hogy a vezetett mozgásterápia jelentős mértékben növeli a kezelés hatékonyságát és sikerességét az önállóan végzett edzéshez képest számos életmóddal összefüggő betegség kapcsán, mint például: inzulinrezisztencia, cukorbetegség, magas vérnyomás, elhÍzás stb.
Vezetett mozgásterápia magas vérnyomás esetén
Vezetett mozgásterápia cukorbetegség esetén
Vezetett mozgásterápia inzulinrezisztencia esetén
Vezetett mozgásterápia depresszió esetén
Vezetett mozgásterápia elhízás esetén
Online Bejelentkezés
Nagy Abonyi András
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom u. 31.
A vezetett mozgásterápia szerepe az életmód betegségek kezelésében
A rendszeres testmozgás számos életmódhoz köthető betegségben gyógyító hatású, és akár a gyógyszeres kezelést megelőzve, első vonalbeli terápiának számít. Ahogy az orvos kiválasztja a megfelelő fajtájú és dózisú gyógyszert a kívánt hatás elérése érdekében, hasonlóan tesz a mozgásterapeuta a testmozgás esetében is. Betegség alkalmával megváltozik a szervezet fizikai terhelésre adott válaszreakciója, ezért a mozgásformák kiválasztása, intenzitása, és rendszeressége megfelelő tervezést és szaktudást igényel. Számos kutatás bizonyítja, hogy a szakember által vezetett mozgásterápia nagy mértékben növeli a kezelés hatékonyságát és sikerességét az önállóan végzett edzéshez viszonyítva. A mozgásterápia gyógyító hatását a szervezetre a fizikai aktivitáson keresztül fejti ki. A mozgás fokozza a tüdő, az agy, a vesék működését serkenti a vérkeringést, növeli a szövetek oxigénellátását, az inzulinérzékenységet, az erek rugalmasságát, csökkenti a vércukor, és vérzsírszintet, valamint számos hormon szabályozásában játszik szerepet. A mozgásterapeuta feladata a páciens fizikai állapotához és céljaihoz igazítani a mozgás intenzitását, formáját, hosszát, számát és annak rendszerességét. Ő felel azért, hogy a terápia szakszerűen, biztonsággal, és hatékonyan megvalósulhasson.
Hogyan zajlik a vezetett mozgásterápia?
A mozgásterápia mindig egy állapotfelméréssel kezdődik, mely során a mozgásterapeuta átfogó képet kap a páciens betegségeiről, gyógyszeres kezeléséről, fizikai paramétereiről, állóképességéről, izomerejéről, mozgásszervi állapotáról. A kapott eredmények alapján személyre szabott mozgásterápiás tervet készít, amit részletesen ismertet a pácienssel. A terápiás alkalmak során a mozgások formája és intenzitása az alapbetegség, és a jelenlegi állapot függvényében kerül meghatározásra. A gyakorlatokat pulzuskontroll felügyelete mellett végzik a résztvevők, ami lehetővé teszi a terhelés biztonságos beállítását. A vezetett mozgásterápia felépítése az esetek többségében bemelegítő, fő, és levezető részből áll. A bemelegítés során a szív – és érrendszer, izmok és ízületek felkészítése a cél a későbbi munkára. A fő rész állhat különböző állóképességi és izomerősítő gyakorlatokból, nyújtásból, tartáskorrekcióból, légző- és keringésjavító feladatókból. Ezek meghatározása, és biztonságos levezénylése a terapeuta feladata, a korábban meghatározott célok alapján. Az utolsó szakaszban a jótékony hatású terhelése fokozatos csökkentése, levezetése zajlik, valamint az igénybe vett izmok nyújtása, lazítása.
Vezetett mozgásterápia magas vérnyomás esetén
A magas vérnyomásról, vagy más néven hipertóniáról abban az esetben beszélünk, ha a vérnyomás tartósan a 140/90 feletti értéket mutat. Az emelkedett vérnyomásérték szoros kapcsolatban áll a később kialakult szív- és érrendszeri betegségek, és a korai halálozás bekövetkeztével. A rendszeres testmozgás szerepét a magas vérnyomás kezelésben ma már a szakmai irányelvek egyértelműen meghatározzák. Számost kutatás bizonyította az aerob állóképességi tréning vérnyomáscsökkentő hatását. Heti 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás akár 11 Hgmm-el csökkentheti a szisztolés, 5 Hgmm-el pedig a diasztolés vérnyomást. Ezen kutatások közös jellemzője, hogy a vizsgált személyek a megfelelő instrukciók után, mozgásterapeuta felügyelete mellett végezték gyógyító tevékenységüket. Az eredményekből egyértelműen látszik, hogy olyan esetekben nem, vagy sokkal kisebb mértékben mutatható ki vérnyomáscsökkentő hatás, ahol a résztvevők saját elképzeléseik szerint határozták meg a mozgás intenzitását, annak napi mennyiségét, az edzéseket nem ellenőrizték, vagy csak egyszer találkoztak mozgásterapeutával. A vezetett mozgásterápiás tréning minden téren hatékonyabb a magas vérnyomás kezelésében, és különböző állóképességi mutatók javításában. A hatékonyság mellett ki kell még emelni a felügyelet mellett végzett mozgás biztonságosságát is. Minden mozgás rövid távon vérnyomás emelkedéssel jár, amire külön figyelmet kell fordítani magas vérnyomásban szenvedők esetén. A különböző vérnyomáscsökkentő gyógyszerek is hatással vannak a szervezet válaszreakcióra, ezek ismerete a mozgásterapeuta feladata, és nagyban befolyásolhatják a mozgásterápia menetét.
Foglaljon időpontot szakembereinkhez!
Vezetett mozgásterápia cukorbetegség esetén
A II-es típusú cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a szervezet nem tudja a vércukorszintet normál tartományon belül tartani. A krónikusan magas vércukorszint káros hatással van a nagy- és kis erek működésére, mely hatására romlik a szövetek vérellátása, ezáltál károsodik a vese, a látás, a perifériás idegek, valamint nő a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye. A vezetett mozgásterápia hatékonyságát cukorbetegek körében számos tanulmány támasztotta alá az évek során. A vezetett tréningen résztvevők körében akár 0,9%-al csökken a HbA1C szint, 4,2 Hgmmel a szisztolés, 1,7 Hgmmel a diasztolés vérnyomás, javul a koleszterinszint és az inzulinérzékenység is. Ezzel szemben a kizárólag információ átadáson alapuló intervenciók hatástalannak bizonyultak, az előbb felsorolt értékek csak minimális változást produkáltak. A rendszeres testmozgás megelőző és gyógyító hatásáról cukorbetegség esetén már nemzetközi és hazai ajánlásokban is találkozhatunk. A WHO legfrissebb ajánlásában heti legalább 150 perc közepes intenzitású állóképességi mozgást javasol, a maximális pulzus 50-70%-ával. A testedzés segít normalizálni a vércukorszintet, javítja az inzulinérzékenységet, csökkenteni a szív- és érrendszeri kockázatokat. Az ajánlás felhívja a figyelmet, hogy a mozgásprogram megkezdése előtt a kezelőorvoson kívül, érdemes még mozgásterápiás szakemberrel (gyógytornásszal) konzultálni, aki képes megfelelően felmérni a páciens fittségi állapotát. Hangsúlyozza még a vércukorszint monitorozását, és az intenzitás ehhez történő adaptálását a terápia során, amely szintén szakember segítségével valósulhat meg a legeredményesebben. A vezetett mozgásterápiát végző cukorbetegeknél 10-ből 9 résztvevőnél csökken számottevően a vércukorszintje, míg az önállóan mozgó betegeknél ez csak 10-ből 3 személyre igaz. A mozgás vércukorszint csökkentő hatását a vezetett mozgásterápia során is figyelembe kell venni, hiszen a túl alacsony tartomány is káros hatással lehet a szervezetre. A terápiás alkalmak elején, és végén mért vércukorszint szükség esetén lehetővé teszi a megfelelő glükóz pótlást, ezzel szavatolva a páciens biztonságát.
Vezetett mozgásterápia Inzulinrezisztencia esetén
Az inzulinrezisztencia, egy szénhidrát-anyagcsere zavar, mely során a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben. A hosszú távon fennálló magas inzulinszint később a hasnyálmirigy kimerüléséhez vezet. Az inzulinrezisztenciát a korábban már tárgyalt cukorbetegség első lépcsőfokaként is emlegetik, és gyakran társul életmód betegségekkel mint az elhízás, metabolikus szindróma, magas vérnyomás, és vérzsírszint, valamint nőgyógyászati problémákkal pl. PCOS. Inzulinrezisztencia esetén a cukor nem tud bejutni a sejtekbe, ami magas vércukorszintet, és a sejtek „éhezését” okozza. Izommunka során viszont a glükózmolekulák inzulin nélkül is eljutnak a sejtekbe, így a fizikai aktivitás kiemelt terápiás eszköz a kórkép kezelésében. A mozgás nem csak a vércukorszint csökkentésre, hanem a szervezet inzulinérzékenységének növelésére is képes. A legújabb ajánlások az aerob edzésen kívül, az izomerősítésnek legalább akkora, ha nem nagyobb szerepet tulajdonítanak. A legtöbb ilyen témában végzett kutatás a két edzés kombinációját találta a leghatékonyabbak. A vezetett mozgásterápiát végzők körében jelentős javulást mutattak a különböző szénhidrát anyagcserére vonatkozó értékek. Az inzulinrezisztenciánál alkalmazott HOMA-index 30%-os csökkenést mutatott a kezdeti értékekhez képest. A éhgyomri vércukorszint átlag 14%-al lett kevesebb, még az étkezés utáni 12%-al. A HbA1c szint is javulást mutatott, átlag 0,55%-al, az éhgyomri inzulin pedig 24%-al csökkent. A vezetett mozgásterápia nem csak a fiziológia paraméterekre van jó hatással, hanem a résztvevők szociális és pszichológia állapotára is. Egy átfogó kérdőív szerint átlagosan 30%-al javultak a terápián résztvevők különböző életminőségi mutatóik. Szakértők szerint a vezetett mozgásterápiás programok alkalmazása kiemelt jelentőségű lehet az inzulinérzékenység, a szénhidrát anyagcsere, és az életminőség javítása szempontjából.
Vezetett mozgásterápia depresszió esetén
A depresszió egy mentális zavar, ami hosszan tartó rossz hangulatot, vagy az öröm és érdeklődés elvesztés jelenti. A betegség nem csak a lélekre, hanem hosszú távon a testre is negatív hatással van. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélye sokkal magasabb a depressziós személyeknél, és ez fordítva is igaz. A vezetett mozgásterápia nem csak a szívre, és a keringési rendszerre van jótékony hatással, hanem a páciensek hangulatára, közérzetére is. Testmozgás során ún. boldogsághormonok szabadulnak fel a szervezetben, ami segít a depresszió tüneteinek csökkentésében, és az életminőség javításában. Az intenzív edzés alatt nincs idő a szorongást kiváltó negatív gondolatokra, sőt a kemény munka hatására nő az önbizalom is. Több kutatás is igazolta a vezetett mozgásterápia gyógyító hatását a depresszióba szenvedők körében. A mozgásterapeuta által felügyelt edzést végzőknél az állóképességi kapacitás 8,2%-al javult, és átlag 18,8%-al nőtt a mozgással töltött idő is. A vezetett tréning nem csak az állóképességi mutatókra volt jó hatással, hanem 45%-al csökkentette a depresszió tüneteit, ezzel legalább olyan hatékonynak bizonyulva, mint a gyógyszeres kezelés. A mozgásformák közül a WHO által javasolt heti minimum 150 perc közepes intenzitású állóképességi edzés, és heti két izomerősítő foglalkozás már megfelelő lehet a látványos eredmények elérése érdekében. A depresszióra jellemző motiválatlanság, és indítékszegénység miatt, a mozgásterapeuta szerepe nem csak az edzések levezetésében, hanem a páciens biztatásában, motiválásában is megnyilvánul.
Vezetett mozgásterápia elhízás esetén
Elhízás vagy túlsúly alatt olyan mértékű zsírfelhalmozódást értünk a szervezetben, ami már egészségkárosító hatású. A magas testzsírszázalék és testtömeg olyan kórképekkel társul mint a magas koleszterinszint, magas vérnyomás, inzulinrezisztencia, különböző alvási zavarok, és súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések. A megfelelően kiválasztott mozgásforma és intenzitás képes mobilizálni a szervezet zsírraktárait, helyreállítani a felborult anyagcsere funkciókat, ezzel az egészséges irány felé terelve a testösszetételt, testtömeget. A nagy súly plusz terhet ró a csontokra, ízületekre, ami gyakran mozgásszervi eltérésekhez vezet, és akadályként szolgál a mozgás megkezdésére. A vezetett mozgásterápia lényege, hogy olyan mozgásformát vezet be a páciens életébe, ami nem súlyosbítja a fájdalmait, hanem a fogyás előidézésével csökkenti, vagy teljesen meg is szünteti azokat. Az ajánlott heti 150-300 perc közepes intenzitású állóképességi tréning már testsúly optimalizáló hatással bírhat. A terhelés beállítása legbiztonságosabban pulzuskontroll segítségével valósulhat meg, ami szintén szakképzett mozgásterapeuta feladata. Különböző kutatások akár háromszoros súlycsökkenését is találtak azoknál, akik vezetett mozgásterápiát végeztek, szemben az önállóan edzőkkel. Egy 4 hónapos intenzív terápia során a mozgásterapeutával edzők átlag 8 kg súlyfeleslegtől szabadultak meg, aminek 80%-a testzsírból történt.
Miért a vezetett mozgásterápiát válasszam?
Ahogy a korábbiakban ismertettük, a vezetett mozgásterápia igazoltan kulcsfontosságú szerepet tölt be az életmód betegségek kezelésében. Egészséges, és betegségmentes élet nem valósulhat meg rendszeres testmozgás nélkül. A mozgás csökkenti a vérnyomást, vércukor- és vérzsírszintet, növeli a sejtek inzulinérzékenységét, valamint jó hatással van a közérzetre, hangulatra. A mozgásterapeuta jelenléte és útmutatása számtalan előnyt biztosít az önállóan végzett mozgással szemben, mivel az alapbetegségek, és azok kezelésének megfelelő ismerete nélkül nem jöhet létre biztonságos és hatékony mozgásterápia, ezáltal pedig gyógyulás sem.
Online Bejelentkezés
Nagy Abonyi András
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom u. 31.
Bonet, J., Coll, R., Rocha, E., & Romero, R. (2003). Supervised versus Recommended Physical Exercise in Hypertensive Women. Is its Recommendation Enough? Blood Pressure, 12(3), 139–144. https://doi.org/10.1080/08037050310002533
Bull FC, Al-Ansari SS, Biddle S, et al. World Health Organization 2020 guidelines on physical activity and sedentary behaviour. Br J Sports Med. 2020;54(24):1451-1462. doi:10.1136/bjsports-2020-102955
Balducci S, Zanuso S, Massarini M, et al. The Italian Diabetes and Exercise Study (IDES): design and methods for a prospective Italian multicentre trial of intensive lifestyle intervention in people with type 2 diabetes and the metabolic syndrome. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2008;18(9):585-595. doi:10.1016/j.numecd.2007.07.006
Amaravadi, S. K., Maiya, G. A., K, V., & Shastry, B. A. (2024). Effectiveness of structured exercise program on insulin resistance and quality of life in type 2 diabetes mellitus-A randomized controlled trial. PloS one, 19(5), e0302831. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0302831
Blumenthal JA, Babyak MA, Doraiswamy PM, et al. Exercise and pharmacotherapy in the treatment of major depressive disorder. Psychosom Med. 2007;69(7):587-596. doi:10.1097/PSY.0b013e318148c19a
Donnelly JE, Honas JJ, Smith BK, et al. Aerobic exercise alone results in clinically significant weight loss for men and women: midwest exercise trial 2. Obesity (Silver Spring). 2013;21(3):E219-E228. doi:10.1002/oby.20145