Szív- és érrendszeri betegségek
A szív- és érrendszeri betegség megelőzésében és kezelésében alapvető fontosságú az életmódterápia A legtöbb szív- és érrendszeri betegség megelőzhető a viselkedésbeli kockázati tényezők, mint például a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás, az elhízás, a fizikai inaktivitás és a káros alkoholfogyasztás elkerülésével. Megfelelő táplálkozásterápia és mozgásterápia alkalmazásával csökkenthetők a szívbetegségek kockázati tényezői, mint például a magas vérnyomás, emelkedett vércukorszint, emelkedett vérzsírszintek, túlsúly és elhízás.
Életmódterápia szívbetegség kapcsán
Táplálkozásterápia szívbetegség kapcsán
Mozgásterápia szívbetegség kapcsán
Szívbetegség kezelése
Foglaljon időpontot szakembereinkhez!
Mik tartoznak a szívbetegségek közé? Melyek fordulnak elő leggyakrabban?
-
a szívkoszorúér-betegség - a szívizmot ellátó erek betegsége
-
agyi érbetegség - az agyat ellátó erek betegsége
-
perifériás artériás betegség - a karokat és lábakat ellátó erek betegsége
-
reumás szívbetegség - a szívizom és a szívbillentyűk károsodása a reumás láz miatt, amelyet streptococcus baktérium okoz 🡪 fejlődő országok gyermekeit érinti
-
veleszületett szívbetegség - a szív normális fejlődését és működését befolyásoló születési rendellenességek, amelyeket a szív szerkezetének születéstől fogva kialakuló rendellenességei okoznak
-
mélyvénás trombózis és tüdőembólia - vérrögök a lábvénákban, amelyek kimozdulhatnak és a szívbe és a tüdőbe juthatnak.
A szív- és érrendszeri betegségeket (kardiovaszkuláris betegségek) világszerte vezető halálokokként tartjuk számon. A becslések szerint évente 17,9 millió ember hal meg a szív- és érrendszert érintő betegségben, ami a globális halálozások nagyjából egyharmadát jelenti. Ezeknek a haláleseteknek kb. 85%-a szívroham és stroke miatt következett be. A szív- és érrendszeri megbetegedések miatt bekövetkezett halálesetek egyharmada idő előtt, a 70 év alattiak körében következik be.
Milyen kockázati tényezői vannak a szívbetegségek kialakulásának?
A szívbetegségek kialakulására hatással vannak a társadalmi, gazdasági, kulturális tényezők, mint például a globalizáció, urbanizáció, népesség elöregedése, szegénység, stressz, örökletes tényezők, egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, dohányzás és a káros alkoholfogyasztás. Ebből kifolyólag olyan állapotok alakulhatnak ki, amik a szívbetegségek fokozott kockázatát jelzik. Ilyenek például: magas vérnyomás, emelkedett vércukorszint, emelkedett vérzsírszintek, túlsúly és elhízás. A kockázati tényezők jelentős része életmódterápiával csökkenthető, ezért kiemelten fontos a megfelelő táplálkozásterápia és mozgásterápia alkalmazása.
Mi a következménye a kezeletlen szívbetegségeknek?
A legtöbb haláleset az akut események, mint szívinfarktus és a stroke miatt következnek be. Ezeket valamilyen eret érintő elzáródás okozza, amely megakadályozza a vér szívbe vagy agyba jutását. Ennek leggyakoribb oka a szívet vagy az agyat ellátó erek belső falán felhalmozódott zsírlerakódás. A stroke-ot okozhatja az agyi erekből származó vérzés vagy vérrögök is.
Mik a tünetei az egyes szívbetegségeknek?
Gyakran nincsenek tünetei az erek alapbetegségének, általában az akut események bekövetkezéséből vezethető vissza a tényleges probléma. A szívroham vagy a stroke tehát sokszor lehet az alapbetegség első jele. A legáltalánosabb tünetek közé tartoznak:
-
mellkasi fájdalom
-
szívdobogás érzés
-
magas/nagyon alacsony pulzus
-
nehézlégzés
-
terhelésre jelentkező légszomj
-
magas vérnyomás miatti szédülés
-
éjszakai izzadás
-
éjszakai vizelési inger
-
végtagok zsibbadása
-
folyamatos fáradtságérzet
A szívroham tünetei:
-
fájdalom vagy kellemetlen érzés a mellkas közepén
-
fájdalom vagy kellemetlen érzés a karokban, a bal vállban, a könyökben, az állkapocsban vagy a hátban
-
légzési nehézség vagy légszomj
-
hányinger vagy hányás
-
szédülés vagy ájulás
-
hideg verejtékezés
-
sápadtság.
A stroke tünetei:
-
az arc, a kar vagy a láb hirtelen gyengesége, leggyakrabban a test egyik oldalán
-
az arc, a kar vagy a láb zsibbadása, különösen a test egyik oldalán
-
zavartság, beszéd- vagy beszédértési nehézségek
-
látási nehézség az egyik vagy mindkét szemmel
-
járási nehézségek, szédülés és/vagy egyensúly- vagy koordinációs zavarok
-
súlyos fejfájás ismert ok nélkül
-
eszméletvesztés.
Reumás szívbetegségek tünetei:
-
A tünetek közé tartozik a légszomj, fáradtság, szabálytalan szívverés, mellkasi fájdalom, ájulás, reumás láz, fájdalom és duzzanat az ízületekben, hányinger, gyomorgörcsök, hányás.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Hogyan diagnosztizálják a szívbetegségeket?
- Kardiológus szakorvos általi anamnézis (kórtörténet) felvétel: a páciens részletes kikérdezése az esetleges panaszokról, korábbi betegségekről, műtétekről, valamint a családban előfordult betegségekről.
- Fizikális vizsgálat: szívbetegségekre utaló jelek felderítése: pl. köröm kékes elszíneződése, légszomj jelenléte, ödémásodás, pulzus, vérnyomás, mellkas kopogtatása (információ a szív méretéről és helyzetéről), szívhangok (sztetoszkóp segítségével).
- EKG-vizsgálat (Elektrokardiográfia): a szívműködés elektromos tevékenységéről ad képet
- Szívultrahang (Echocardiográfia): képalkotó eljárás, amely segítségével mozgókép nyerhető a szív működéséről, szív üregeinek pontos méretéről, a kamrák falainak állapotáról, a véráramlásról, a billentyűk mozgásáról és az esetleges elváltozásokról. Kimutathatók pl. a szívinfarktus lezajlását követő hegesedések is.
- Terheléses EKG: EKG-vizsgálat fizikai terheléskor a koszorúér betegségek és a szívritmuszavarok diagnosztizálására. A szív terhelhetőségének mértékéről ad számot.
- ABPM (24 órás vérnyomásmérés): általa pontos kép kapható a vérnyomásértékekről, kiszűrhető a az éjszakai/nappali vérnyomásértékek közötti ingadozás, valamint a fehérköpeny magas vérnyomás.
- Holter-EKG (24 órás – 7 napos EKG-vizsgálat): a szív elektromos működésének 24 órán keresztüli megfigyelése naplóvezetés mellett
- Szív MR (mágneses rezonancia): pontos kép a szív anatómiai részeiről (üregek, kamrák), a környezetéről és a működéséről
- Kardiológiai laborvizsgálat: a szívet érintő gyulladásos mediátorok, valamint egyéb szívbetegségre utaló molekulák felderítésének vizsgálata, segítségével a koszorúér betegségek, az atheroszklerózis (érelmeszesedés), valamint a stroke (agyi érelzáródás) kockázati tényezőit is vizsgálni lehet. Amire kiterjedhet a vizsgálat: nagyrutin, bilirubin, gamma-GT, LDH, CK, protrtombin, fibrinogén, süllyedés, homocisztein
- Mellkas-RTG: a szívet érintő gyulladás kiterjedéséről adhat képet
- Koszorúér-festés: a koszorúerek elzáródásának mértékéről ad képet
Milyen kockázati csoportokra kell figyelmet fordítani szívbetegségek esetén?
Néhány esetben érdemes kiemelt figyelmet fordítani a szív-érrendszeri betegségek fennállására, például: menopauzán átesett nők, időskorúak (>70 év), cukorbetegek, krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegek, familiáris hiperkoleszterinémiában szenvedő betegek
A szívbetegségek életmódbeli megelőzése és kezelése
Elsődleges szempont az életmódterápia, az életmódbeli kockázati tényezők kiküszöbölése, amelyek által bizonyítottan csökken a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Segítség lehet ebben a megfelelő táplálkozásterápia és mozgásterápia meghatározása, szakemberrel együttműködve.
Ilyenek például:
-
dohányzás abbahagyása
-
só mennyiségének csökkentése az étrendben
-
több gyümölcs és zöldség fogyasztása
-
rendszeres testmozgás
-
káros alkoholfogyasztás kerülése.
Kapcsolódó cikkünk
Cukorbetegség és magas vérnyomás - így segít a dietetikus
A magasvérnyomás betegség rizikója cukorbetegeknél fokozottan jelentkezik, és a két betegség együttesen komoly rizikófaktort jelent a szív-érrendszeri események szempontjából. Vajdovich Dorottya, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa arról beszélt, mekkora segítséget jelent a rizikócsökkentésben az ...
Táplálkozásterápia szív- és érrendszeri betegségek kapcsán
Az egészségtudatos étkezés, szakszerűen összeállított táplálkozásterápia bizonyítottan csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A táplálkozásterápia összeállítása során fontos figyelembe venni az egyéni szempontokat, lehetőségeket. A megelőzést és kezelést tekintve a táplálkozásterápia elemei szakmai irányelvek alapján:
-
Ajánlott a Mediterrán-étrend vagy hasonló típusú étrend követőse
-
A magas telített zsírsavtartalmú élelmiszerek (pl. zsíros húsok, sajtok, kókuszzsír, pálmazsír, feldolgozott élelmiszerek, stb.) lecserélése telítetlen zsírsavtartalmú élelmiszerekre (pl. omega-3 zsírsavban gazdag halak, olívaolaj, olajos magvak, avokádó, magolajok, stb.)
-
A sóbevitel (nátrium-klorid – NaCl) csökkentése a magas vérnyomás elkerülése érdekében
-
Nátriumbevitel csökkentése: <2300-1500 mg/nap (DASH-diétában)
-
WHO ajánlása a sóbevitelre: <5,0 g/nap) 🡪 új ajánlások a sóbevitelre: 3,8 g/nap
-
normál termékek választása
-
erősen sózott termékeket kerülni
-
limitálni a sózást, ételkészítésnél mértékkel sózni, helyettük zöldfűszerekkel fűszerezni
-
A sóbevitel 75%-a az előkészített ételekből (pl. felvágottak, sajtok, pékáruk, szószok) származik!
-
-
-
Növényi alapú étkezés, ami nagy arányban tartalmaz: zöldséget, gyümölcsöt, teljes értékű gabonafélét, hüvelyeseket, diófélét és olajos magvakat.
-
Ajánlott a heti alkoholbevitelt legfeljebb 100 g-ra csökkenteni vörösbor, fehérbor vagy hígított italok (pl. sör, fröccs) formájában.
-
A vörös húsok fogyasztásának csökkentése és a halfogyasztás rendszeresítése legalább heti 1-2x! Előtérbe helyezendők a zsírosabb tengeri halak (pl. lazac, makréla, hering, stb.)
-
A hozzáadott cukor- és a finomított szénhidrátok bevitelének csökkentése (különösen cukrozott üdítőitalok formájában) a napi energiabevitel maximum 10%-ára.
Mediterrán-étrend - a táplálkozásterápia egy módja
-
A Mediterrán-diéta alapját a növényi eredetű élelmiszerek adják, úgymint a zöldségek, hüvelyesek, gyümölcsök, teljes értékű gabonafélék, diófélék és olajos magvak (magas omega-3 zsírsavtartalmú: dió, lenmag).
-
Emellett az étrendi ajánlás előtérbe helyezi a zsírosabb, magas omega-3 zsírsavtartalmú tengeri halak (pl. lazac, makréla, hering, tonhal) fogyasztását, zsiradékforrásként pedig növényi olajokat (pl. olívaolaj, magolajok, repceolaj, stb.) ajánl.
-
A tejtermékek közül az alacsony zsírtartalmúakat javasolja (pl. zsírszegény túró, joghurt, skyr, sajtok), húsfélék közül pedig kis mennyiségben a zsírszegény baromfihúsokat emeli ki (pl. csirkemell, pulykamell).
-
Az étrendet jellemzi még az egyszerű cukrok és finomított szénhidrátok (édességek, péksütemények, finomliszt, stb.) és a vörös húsok csökkentett bevitele.
-
Az alkoholbevitel tekintetében a Mediterrán-étrendben szereplő vörösbor fogyasztása az alkohol szív- és érrendszerre gyakorolt negatív hatásai miatt csak ritkán javasolt.
PREDIMED-tanulmány
A PREDIMED-tanulmányban (a „Prevention” – megelőzés, a „Diet” – diét, étrend és a „Mediterranean” – mediterrán szavak összetétele) a Mediterrán-diétával történő betegségmegelőzést vizsgálták. Ebben a vizsgálatban kétféle Mediterrán diétát (egy extra szűz olívaolajjal kiegészített, illetve egy olajos magvakkal kiegészített) hasonlítottak össze egy csökkentett zsírtartalmú ételeket ajánló kontroll-diétával. Azt vizsgálták, hogy az extra szűz olívaolajjal vagy az olajos magvakkal kiegészített Mediterrán-diétát folytatók esetében ritkábban fordulnak-e elő szív- és érrendszeri betegségek, mint az alacsony zsírtartalmú diétát folytatók körében, vagyis kérdés az volt, hogy valóban megelőzheti-e a Mediterrán diéta a szív- és érrendszeri megbetegedések és események előfordulását.
A vizsgálatban a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából az energia-korlátozás nélküli extra szűz olívaolajjal vagy olajos magvakkal kiegészített Mediterrán-étrendben részesülőknél alacsonyabb volt a súlyos szív- és érrendszeri események aránya, mint a csökkentett zsírtartalmú étrendben részesülő kontroll csoport tagjainál. Ezek az eredmények alátámasztják a Mediterrán-étrend potenciálisan kedvező hatását (és ezáltal a táplálkozásterápia jelentőségét) a szív- és érrendszeri betegségek elsődleges megelőzésének szempontjából
Az egészségtudatos étkezési minta főbb szempontjai:
-
Előtérbe helyezni a növényi alapú ételeket, kevesebb állati eredetű élelmiszert fogyasztani
-
a telített zsírsavak (pl. zsíros húsok, sajtok, kókuszzsír, stb.) bevitelét a napi energiamennyiség 10%-a alá csökkenteni és a transz-zsírsavak bevitelét (pl. feldolgozott élelmiszerek: levesporok, szószok, készételek, csokoládék, kekszek) csökkenteni, ezt helyettesíteni egyszeresen (MUFA – olívaolaj, avokádó) vagy többszörösen telítetlen zsírsavakkal (PUFA – olajos magvak, magolajok, halak)
-
A szénhidrátbevitel nagyrészt teljes értékű gabonafélékből (pl. teljes kiőrlésűpékáruk, zabpehely, barna rizs, bulgur, köles, quinoa, hajdina) származzon
-
A napi sóbevitelt <5 g/nap alá csökkenteni
-
A nap folyamán 30-45 g rostot bevinni nagyrészt teljes értékű gabonafélékből
-
Naponta legalább 200 g zöldséget (2-3 adag) és 200 g gyümölcsöt (2-3 adag) fogyasztani
-
A vöröshúsfogyasztást heti 350-500 g-ra csökkenteni
-
Hetente legalább 1-2x fogyasztani zsírosabb halakat
-
Naponta vagy legalább heti 4-5x 30 g sótlan olajos magvat elfogyasztani
-
A heti alkoholbevitelt 100g-ra csökkenteni
-
A cukrozott üdítőitalokat (mint a cukrozott gyümölcslevek vagy szénsavas üdítőitalok) kerülni
Mozgásterápia szív- és érrendszeri betegségek kapcsán
A szakmai irányelvek alapján a mozgásterápia alapvető eleme minden korosztály számára, a legalább heti 150-300 perc mérsékelt intenzitású vagy heti 75-150 perc erőteljes intenzitású aerob testmozgás, vagy ezek egyenértékű kombinációja. Az aerob edzés mérsékelt intenzitású, kb. 60 percig tartó testmozgás, amelynek célja a testzsír csökkentése és a szervezet oxigénszállító és -hasznosító képességének javítása a vázizomzatban és a szívben. A futás, a kerékpározás vagy az ugrókötelezés aerob gyakorlatnak minősül. Nagyon fontos szakember segítségét kérni a mozgásterápia felállításában és kivitelezésében egyaránt.
-
Azoknak a felnőtteknek, akik nem tudnak heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgást végezni, ajánlott, hogy maradjanak olyan aktívak, amennyire képességeik és egészségi állapotuk ezt lehetővé teszi.
-
Ajánlott az ülőmunkaidőt csökkenteni, hogy a nap folyamán legalább enyhe aktivitást végezzenek.
-
Az aerob tevékenység mellett rezisztencia-edzések végzése hetente 2 vagy több alkalommal ajánlott.
Az erősítő edzések saját testsúlyos, kis súlyos vagy szabadsúlyos terhelések ismétléseiből állnak a zsírmentes testtömeg (pl. izomtömeg) növelése érdekében. A mozgásterápia összeállítása során fontos figyelembe venni az egyéni szempontokat, lehetőségeket.
A szívbetegségek gyógyszeres, eszközös és sebészeti kezelése
Az életmódterápia eszközei mellett szükséges lehet egyéb kezelési módok alkalmazása is.
- Alapvető gyógyszerek a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében:aszpirin, béta-blokkolók, értágítók (pl. nitrogén-monoxid), angiotenzin-konvertáz enzim gátlók,sztatinok.
- Egyes betegségek kezeléséhez orvosi eszközökre van szükség:pacemakerek, műbillentyűk, szívben lévő lyukak lezárására szolgáló tapaszok.
- Néha sebészeti beavatkozásokra van szükség a szív- és érrendszeri betegségek kezeléséhez:koszorúér-bypass, ballonos angioplasztika (amikor egy kis ballonszerű eszközt vezetnek át az artérián az elzáródás felnyitására), billentyűjavítás és -csere, szívátültetés, műszívműtétek
Szív- és érrendszeri betegségek kezelése táplálkozásterápia és mozgásterápia segítségével
A szív- és érrendszeri megbetegedéseket világszerte vezető halálokokként tartjuk számon. Ezeknek életmódbeli megelőzése és kezelése elsődleges a halálozási ráta csökkentése érdekében. Az életmódbeli tényezők közül kiemelendő az egészségtudatos étkezés, megfelelő táplálkozásterápia és a napi rendszerességű testmozgás beiktatása, mely egyénre szabható mozgásterápia keretein belül. A Mediterrán- étrend bizonyítottan hatékony a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzése és kezelése szempontjából. Emellett a heti 150-300 perc alacsony/közepes intenzitáson végzett aerob típusú edzésformák és a mellettük heti 2x végzett rezisztencia-edzések csökkenthetik a szív- és érrendszeri megbetegedések és egyéb társbetegségek (pl. elhízás, cukorbetegség) rizikótényezőit. A mozgásterápia és táplálkozásterápia megkezdésekor mindenképpen figyelembe kell venni az esetleges társbetegségek fennállását is.Téma szakértői
Felhasznált források:
Estruch, Ramon & Ros, Emilio & Salas-Salvadó, Jordi & Covas, María-Isabel & Corella, Dolores & Borau, Fernando & Gómez-Gracia, Enrique & Ruiz-Gutierrez, Valentina & Fiol, Miguel & Lapetra, José & Lamuela-Raventós, Rosa M & Serra-Majem, Lluis & Pinto, Xavier & Basora, Josep & Muñoz, Miguel & Sorlí, José & Alfredo, Martinez & Fitó, Montserrat & Gea, Alfredo & Martínez-González, Miguel. (2018). Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet Supplemented with Extra-Virgin Olive Oil or Nuts. The New England journal of medicine. 378. 10.1056/nejmoa1800389.
Gardner, Christopher & Vadiveloo, Maya & Petersen, Kristina & Anderson, Cheryl & Springfield, Sparkle & Horn, Linda & Khera, Amit & Lamendola, Cindy & Mayo, Shawyntee & Joseph, Joshua. (2023). Popular Dietary Patterns: Alignment With American Heart Association 2021 Dietary Guidance: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation. 10.1161/CIR.0000000000001146.
Guasch-Ferré, Marta & Willett, W.. (2021). The Mediterranean diet and health: a comprehensive overview. Journal of Internal Medicine. 290. 10.1111/joim.13333.
Latic, Nejla & Erben, Reinhold. (2020). Vitamin D and Cardiovascular Disease, with Emphasis on Hypertension, Atherosclerosis, and Heart Failure. International journal of molecular sciences. 21. 10.3390/ijms21186483.
Majoros, Zsuzsanna & Kiss, Róbert & Pál, Tamás. (2022). A 2021-ben publikált új ESC-irányelv krónikus szívelégtelenség diagnózisára és kezelésére vonatkozó ajánlásai. Cardiologia Hungarica. 52. 112-121. 10.26430/CHUNGARICA.2022.52.2.112.
Malik, Anaya. (2020). 2020 ESC Guidelines on Sports Cardiology and Exercise in Patients with Cardiovascular Disease. EMJ Cardiology. 23-25. 10.33590/emjcardiol/20F1020.
Matsumori, Akira. (2022). Targeting Inflammation in the Diagnosis, Management, and Prevention of Cardiovascular Diseases. Global Heart. 17. 10.5334/gh.1156.
Mozaffarian, Dariush. (2016). Dietary and Policy Priorities for Cardiovascular Disease, Diabetes, and Obesity: A Comprehensive Review. Circulation. 133. CIRCULATIONAHA.115.018585. 10.1161/CIRCULATIONAHA.115.018585.
Riccardi, Gabriele & Giosuè, Annalisa & Calabrese, Ilaria & Vaccaro, Olga. (2021). Dietary recommendations for prevention of atherosclerosis. Cardiovascular research. 118. 10.1093/cvr/cvab173.
Szabados, Eszter & Sandor, Barbara & Pálfi, Anita. (2022). 2021. évi ESC-irányelvek a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséről a klinikai gyakorlatban. Cardiologia Hungarica. 52. 60-72. 10.26430/CHUNGARICA.2022.52.5.60.