Mozgás - Kulcs az inzulinrezisztencia legyőzéséhez ELŐADÁS

Mozgás - Kulcs az inzulinrezisztencia legyőzéséhez ELŐADÁS

Szerző: Nagy Abonyi András Utolsó módosítás:2024.08.07

Az inzulinrezisztencia kezelésében az első helyen az életmódterápia áll, ami nem csak a megfelelő táplálkozást, hanem a rendszeres testmozgást is magába foglalja. Nagy Abonyi András, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája, úgy tapasztalja, bár sokan tisztában vannak a fizikai aktivitás gyógyító hatásaival, kevesen használják ki azt a megfelelő mértékben és minőségben. „Mozgás – Kulcs az inzulinrezisztencia legyőzéséhez” című előadásán igyekszik átadni mindazon ismereteket, amik elengedhetetlenek az inzulinrezisztencia megértésében, és megfelelő kezelésében.

Miért fontos a testmozgás inzulinrezisztencia esetén?

Az inzulin szerepe alapvetően a cukor bejuttatása a véráramból a sejtekbe. Ha az inzulinszintünk sokáig magas (pl. nem megfelelő táplálkozás), a sejtjeink idővel érzéketlenné válnak annak hatásával szemben. Ez főként az izmokat, a zsírsejteket, és a májat értini. Mivel a glükóz nem képes bejutni a sejtekbe, a véráramban marad, ezáltal emelkedik a vércukorszint.  Az étkezés során bevitt tápanyag felhasználásért kb. 70-80%-ban a vázizmaink felelősek. Jó esetben a testtömegünk 30%-át a ezek az izmok adják.  Tehát a bírtokunkban van egy 20-30 kg-os „kazán”, aminek egyik fő feladata a cukor „elégetése”, a másik pedig a testünk mozgatása. A mozgások létrejöttéhez is cukorra van szükség, méghozzá nagy mértékben. Az izom terhelés hatására inzulin nélkül is képes felvenni a vérből a glükózt, ezáltal áthidalva az inzulinrezisztencia okozta problémákat. Rendszeres mozgás hatására csökken a vércukor- és inzulinszint, nő az inzulinérzékenység, csökken a testsúly, nő az izomtömeg (ami tovább fokozza a cukorfelhasználást), valamint jó hatással van a hangulatra is. Ha ezt a folyamatot átlátjuk, nem is lehet kérdés, hogy miért áll a diéta mellett az első számú helyen a testedzés a kórfolyamat legyőzésében.  

Milyen mozgás ajánlott?

Az inzulinrezisztencia kezelésében mind a kardiótréning, mind az izomerősítő edzés hatása tudományosan bizonyított, a legjobb eredményeket pedig a kettő kombinációjával tudjuk elérni. Az állóképességi tréning pl. futás, kerékpározás, gyaloglás, arra ösztönzi az izomsejtek, hogy minél többcukrot, és zsírt vegyenek fel a vérből, és eközben a sejtek inzulinérzékenységére is jó hatással van. Az izomerősítés tovább növeli az izomsejtek számát és méretét, ezáltal pedig lehetővé teszi a még hatékonyabb glükóz szabályozást. A WHO jelenleg 150-300 perc közepes intenzitású kardió tréninget, és heti 2x30 perc izomerősítést javasol minden felnőttnek. 

Mire figyeljen, aki most kezd el mozogni?

Ahogy a különböző betegségek (pl. IR), kialakulása sem az egyik napról a másikra történik, ezek megszüntetése sem pár hetes feladat. A rendszeres, megfelelő intenzitással, és elég ideig végzett tréningnek nincs alternatívája. Nem lehet kiváltani házimunkával, rövid tornával, vagy pár alkalom megterhelő, magas intenzitású edzéssel. A mozgásterápiát és vele a szervezet állóképességét, teherbírását fokozatosan kell felépíteni, az edzettségi szint, alapbetegségek, fizikai állapot figyelembevételével. Ennek a folyamatnak a megtervezése és kivitelezése nem egyszerű folyamat, és egy szakember pl. mozgásterapeuta nagy segítséget tud nyújtani benne.

Ezekre, és még sok más kérdésre is választ kaphatunk majd Nagy Abonyi András mozgásterapeuta előadásából.

Az előadás a Zoom rendszerén keresztül zajlik, időpontja augusztus 27., 16:00-17:30.

További információ és jelentkezés az előadásra ide kattintva elérhető.

Téma szakértője

Nagy Abonyi András

Gyógytornász-mozgásterapeuta

Specialitások:
  • Mozgásterápiás állapotfelmérés
  • IR, cukorbetegség kezelése mozgással
  • szív-és érrendszeri betegséget követő rehabilitáció
  • magas vérnyomás
  • csontritkulás
  • általános kondíció javítás (izomerősítés, állóképesség fejlesztés)

Rendelés típusa:

  • Személyes, rendelői vizit

Rendelési helyszínek, rendelési napok :

  • 1015 Budapest, Ostrom u. 31. (a Széll Kálmán térnél) - hétfő, kedd,csütörtök 
  • 1149 Budapest, Csömöri út 18. (a Bosnyák térnél) - szerda

Mozgásterápiás állapotfelmérés kizárólag az Ostrom utcai helyszínre foglalható!

Kapcsolódó oldalak

Mozgásterápia

Mozgásterápia

Tovább
Magas vérnyomás mozgásterápia

Magas vérnyomás mozgásterápia

Tovább
Inzulinrezisztencia mozgásterápia

Inzulinrezisztencia mozgásterápia

Tovább