
Cukorbetegség és magas vérnyomás? Az életmód orvos egyszerre segít mindkettőn
A magasvérnyomás betegség rizikója cukorbetegeknél fokozottan jelentkezik. Dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ szakorvosa az összefüggésekre és az életmód orvosi kezelés szerepére hívta fel a figyelmet.
Hogyan függ össze a cukorbetegség és a magas vérnyomás?
Három jelentős oka van annak, hogy a cukorbetegség képes megemelni a vérnyomást: a diabétesz csökkenti az erek rugalmasságát, növeli a testben lévő folyadékmennyiséget és megváltoztatja az inzulinháztartást.
Amerikai adatok szerint 3-ból 1 cukorbeteg küzd magas vérnyomással is, ami azért veszélyes, mert amikor a két betegség együtt van jelen, súlyosbítják egymást. Kialakulásuk pedig gyakran azért is jár együtt, mert ugyanazon kockázati tényezők (például elhízás, mozgáshiány) teszik lehetővé a megjelenést. A jó életkörülmények térnyerésével párhuzamosan már a gyerekek közt is járványszerűen szaporodik a 2. típusú cukorbetegek száma. Ebben az esetben relatív inzulinhiányról van szó, vagyis arról, hogy a szervezetnek annyi inzulinra lenne szüksége, amennyit már nem képes előállítani. Ebből következik, hogy a terápia alapja náluk is a megfelelő diéta és a testmozgás, amelyek célja a testsúly és az inzulinérzékenység normalizálása, súlyosabb esetben az inzulinkezelés.
Miért baj, ha együtt járnak?
A két betegség együttes jelenléte megsokszorozza olyan súlyos szövődmények kialakulásának esélyét, mint a vesebetegség, a szem ereinek károsodása, a szívinfarktus és a stroke. A diabétesz az érszűkület kialakulásához, fokozódásához is hozzájárul, kis- és nagyér károsodást okoz, és ezzel a magas vérnyomás kialakulásának is rizikófaktora. A vese -, szív- és egyéb betegségek, mint szövődmények mellett az alsó végtagi szűkület kialakulására is nagyobb az esély, ami akár amputációhoz vezethet.
Ha pedig a diabétesz és a magas vérnyomás mellé örökölt vagy életmódbeli tényezők is társulnak, jelentősen megnő az akár végzetes kimenetelű szív-érrendszeri történések kockázata. Ezen tényezők a mozgásszegénység, az elhízás, a családban halmozódó szívbetegség-hajlam, a stressz, a túlzott zsír- és sóbevitel, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és más, meglévő betegségek, mint alvási apnoé, vesebetegség vagy gyulladásos ízületi betegség.
Az életmód orvos tudása és a páciens szándéka együtt segít
- Mind a cukorbetegség, mint a magas vérnyomás esetében döntő jelentősége van az életmódváltásnak, és természetesen – ha szükséges – a megfelelő gyógyszeres kezelésnek. Előbbi pontos felépítésében tudunk mi segíteni, hiszen nem mindegy, pontosan hogyan és mibe vág bele egy alapbetegségekkel küzdő személy. Egy szív-érrendszeri betegnél például komoly veszélyt jelenthet egy túl intenzív mozgásprogram, egy cukorbeteg pedig veszélybe sodorhatja magát egy kiegyensúlyozatlan diétával – hangsúlyozza dr. Vernes Réka, az Életmód Orvosi Központ szakorvosa. – A biztonságos és hatékony életmódbeli változtatások nem csak a vérnyomás- és vércukor értékeket vihetik lejjebb, de akár még a gyógyszer- és inzulinigény is csökkenhet a bevezetésük után. Tehát bár az életmódkezelés személyre szabott kell, hogy legyen, a legfontosabb teendők azonban könnyen pontokba szedhetők!
1. Testsúlyrendezés: már 5 kiló leadása is csökkenti a vérnyomást.
2. Mozgás: legalább heti 5x30 perces fizikai aktivitás jelentősen javítja az értékeket.
3. Egészséges étrend: kevesebb só, vörös hús, zsír, és alkohol, valamint több zöldség, gyümölcs, rost, fehér hús és omega-3 bevitel (optimális lehet a DASH-diéta) a vérnyomásra és a vércukorszintre is kedvezően hat.
4. Dohányzás elhagyása: a nikotin nem csak az agyvérzés, a szívinfarktus és a retinopátia miatti vakság esélyét növeli, de a rossz vérellátás miatt akár végtag-amputációhoz is vezethet a betegeknél. Mielőbb ajánlott felhagyni ezzel az önpusztító szokással!
Forrás: Életmód Orvosi Központ (www.eletmodorvosikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kezelésére: |
Életmód Orvosi Központ+36 70 621 2433 |
Téma szakértője
dr. Vernes Réka
életmód orvos
Munkám során fontosnak tartom a betegségek megelőzését, panaszmentesség esetén is az optimális egészségi állapot elérését, a betegségek szűrővizsgálattal történő minél korábbi stádiumban való felfedezését.
A “hagyományos” orvosi kezelés mellett igyekszem hangsúlyozni az életmód tényezők szerepét a krónikus, nem-fertőző betegségek kezelésében egyénre szabott életmódbeli ajánlások, megoldások megtalálásával, a betegek, egészségesek aktív bevonásával egészségük megőrzésében, betegségük kezelésében.